Pierwszy etap to odkurzanie, używamy do tego profesjonalnego odkurzacza z turbo szczotką. Na tym etapie pozbywamy się zabrudzeń luźnych, wszystkiego czego nie da się rozpuścić w wodzie (sierść, piasek, itp.)
Drugi etap to pranie ekstrakcyjne polegające na aplikowaniu preparatu rozpuszczającego brud i częściowo jego odessanie. Tu ważne jest dobranie odpowiedniej chemii do rodzaju włókna.
Trzeci etap to wcieranie chemii w runo za pomocą szorowarki walcowej, która jednocześnie podnosi włosie.
Czwarty etap to płukanie ekstrakcyjne polegające na jednoczesnym aplikowaniu środka do płukania i odsysaniu go wraz z brudem. Dzięki tej metodzie wykładzina lub dywan szybko wysycha, ponieważ nie zostaje przemoczony.
Czyszczenie tapicerki meblowej metodą ekstrakcyjną odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu oraz profesjonalnych środków czyszczących. Pranie rozpoczyna się od rozpylenia pod ciśnieniem roztworu środka czyszczącego wraz z ciepłą wodą na materiale. Woda w roztworze posiada temperaturę odpowiednią dla danego typu tkaniny. Detergent po wchłonięciu w tkaninę rozpuszcza brud ułatwiając ekstraktorowi odessanie go z materiału na zewnątrz. W ten sposób brud i resztki nieczystości są w całości usuwane, a tapicerka lub tkanina zostaje prawie sucha. Stosując tą metodę nie pozwalamy na przemoczenie. Etapy kolejno to:
Polimeryzacja służy zabezpieczaniu powierzchni podłóg przed powstawaniem uszkodzeń mechanicznych w postaci zarysowań itp. Powłoki polimerowe służą zwiększeniu plastyczności oraz właściwości podłóg wykonanych z różnych materiałów. Można je stosować na powierzchniach wykonanych z tworzyw sztucznych, np. linoleum.
Zanim posadzka zostanie pokryta nową powłoką polimerową trzeba dokonać jej gruntownego oczyszczenia. Posadzki poddaje się strippowaniu, które polega na precyzyjnym oczyszczeniu podłoża z ewentualnych zabrudzeń oraz usunięcia poprzednio nałożonych warstw polimeru. Po zakończonym strippowaniu kolejnym krokiem jest neutralizacja i pokrycie podłoża polimerem.